Leczenie

Profilaktyka

Lakowanie
Lakowanie zębów polega na wypełnieniu ich bruzd i zagłębień anatomicznych światłoutwardzalnym materiałem zawierającym fluor, który trwale, mechanicznie izoluje je od wpływu środowiska jamy ustnej. Bruzdy zębów powinny być zalakowane wcześnie, najlepiej do czwartego miesiąca po ich wyrznięciu zębów, czyli u dzieci 6-8 letnich (zęby szóste) i u młodzieży 11-13 letniej (drugie stałe trzonowce-siódemki). Szczelność laku w bruzdach powinna być sprawdzana w czasie wizyt kontrolnych, zalecanych co 6 miesięcy.

Piaskowanie
Jest to zabieg pozwalający usunąć przebarwienia zębów pochodzenia zewnętrznego: palenie tytoniu, kawa, herbata, niektóre napoje, barwniki przyjmowane wraz z pożywieniem (głębsze, będące efektem zmiany koloru szkliwa, wymagają profesjonalnego wybielania). Do piaskowania służą specjalne aparaty z końcówką, w której mieszany jest dwuwęglan sodu, woda i powietrze. Ich ukierunkowany strumień poleruje powierzchnię zębów, przywracając im naturalny odcień. Piaskowanie stosuje się także jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem zębów oraz jako uzupełnienie skalingu (zabiegu usuwania kamienia nazębnego). W zależności od trybu życia i stanu uzębienia piaskowanie wykonuje się nawet co kilka miesięcy. Piaskowanie zębów jest ważne nie tylko z względów estetycznych – usuwając osad z trudno dostępnych miejsc przeciwdziałamy rozwojowi szkodliwych bakterii. Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, sporadycznie może wystąpić podrażnienie dziąseł o niewielkim nasileniu, ustępujące zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Skaling
Mimo codziennego szczotkowania na zębach stale odkłada się płytka nazębna. Tworzą ją bakterie, substancje zawarte w ślinie i resztki pokarmów. Początkowo taki osad jest miękki i prawie nie różni się kolorem od szkliwa. Jeśli jednak nie jest regularnie usuwany zaczyna ciemnieć. Uśmiech traci naturalną biel. Ponadto drobnoustroje znajdujące się w płytce powodują kłopoty z zębami i dziąsłami, wywołując przewlekły stan zapalny. Proces osadzania się kamienia nazębnego można spowalniać poprzez prawidłowe zabiegi higieniczne (szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych oraz płukanek). Jeśli mimo wszystko kamień nazębny wciąż powstaje- istotne jest jego regularne profesjonalne usuwanie poprzez zabieg skalingu, który wykonuje się za pomocą ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Końcówka skalera po przyłożeniu do powierzchni złogów nazębnych wprowadzana jest w drgania o bardzo wysokiej częstotliwości, co powoduje oderwanie złogów kamienia od powierzchni zębów. Skaling ultradźwiękowy powinien być przeprowadzany 1-2 razy w roku, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, określanych podczas wizyt kontrolnych w gabinecie.

Po zabiegach skalingu i piaskowania na tak oczyszczone powierzchnie zębów aplikuje się lakiery zawierające chlorheksydynę lub związki fluoru. Zmniejszają one nadwrażliwość pozabiegową i zabezpieczają powierzchnie oczyszczone przed próchnicą.

Tomograf komputerowy 3d - Corona Nysa Wybielanie zębów - Corona Nysa Implanty - Corona Nysa